Dani Škotske u Josipovcu i Jurjevcu
Autor: Ivana Kanisek, 18. 5. 2017.

Dana 26. travnja 2017., gospodin John Beatson iz Škotske, posjetio je učenike u Josipovcu  i Jurjevcu.

Cilj posjeta je bio spoznati koje igre igraju djeca u Škotskoj.

Četvrti razred imao je kombinirani sat engleskog i njemačkog jezika.

Gospodin John je učenicima objasnio osnovne pojmove o Škotskoj: gdje se nalazi, koji je glavni grad, koji je službeni jezik i slično.

U Škotskoj samo dva do tri tjedna godišnje NE PADA kiša, a snijeg padne jednom u četiri do pet godina zbog golfske struje koja donosi topli zrak.

Djeca četvrtog razreda su otpjevala Johnu pjesmice koje su naučili na njemačkom jeziku.

Slike

Učenici petog razreda naučili su kako se zove najviša planina u Škotskoj: Ben Hun, tražili su Škotsku na karti i gledali koliko je udaljena od Hrvatske.

Ponovili su dijelove UK, čuli su na se ljudi kupaju u škotskom moru koje je samo 5˚C.

Zanimalo nas je razbole li se ljudi kad se kupaju u tako hladnom moru.

Što vi mislite koji smo odgovor dobili?

Igrali su društvene igre koje igraju djeca u Škotskoj: pictionary i LUDO.

John im je pomno objasnio pravila igre na engleskom.

Slike

Zatim smo pošli u područnu školu u Jurjevac.

Tamo smo blagovali sendviče i pili sok. John je ljubazno djeci objasnio kako se pravi sendvič, a djeca su slušajući upute na engleskom (uz dodatno objašnjavanje pokretima ruku) slagala svoje sendviče. Nakon uspješnog slaganja sendviča slasno smo pojeli te ukusne zalogaje.

Tako dobro okrjepljeni pošli smo u školsko dvorište gdje smo igrali igre koje djeca igraju u Škotskoj vani u prirodi. Naučili smo dvije igre koje se mogu igrati u prirodi uz detaljne upute Johna i odlično smo se zabavili. (I'm flinking my ball to …)

Djeca u Škotskoj igraju vrlo slične igre kao i mi ovdje, jedino se govorni jezik razlikuje.

Učiteljica: Mirta Nikšić