Međunarodni dan štednje
Autor: Ivana Kanisek, 31. 10. 2017.

Dana 31.listopada se obilježava Međunarodni dan štednje te smo tom prilikom istražili značenje i povijest kasice prasice.
Povijest kasice prasice i njene prvotne verzije seže davno u srednji vijek dok još nisu postojale banke pa su ljudi ušteđevinu držali u kući.

Novac se čuvao u posudama koje su bile izrađene od vrste narančaste gline imenom pygg, a prvenstveno su služile kao kuhinjsko posuđe.
Kako su samoglasnici u engleskom jeziku tada zvučali drugačije nego danas, pygg se izgovaralo kao pug. S vremenom se izgovor promijenio pa se pygg počeo izgovarati kao pig (svinja) te se postupno zaboravilo da je pygg naziv gline i da zapravo nema veze sa svinjama. Stoga su i glinene posude u kojima se čuvao novac postale uvriježene pod nazivom piggy bank, odnosno kasica prasica.

U suradnji s knjižničarkom i pedagoginjom učenici razredne nastave i njihove učiteljice su izrađivali kasice prasice od plastičnih boca i čepova, a kako je to izgledalo pogledajte u na slikama.