SVJETSKI DAN PISANJA PISAMA
Autor: Zrinka Pajeska, 10. 7. 2023.

Učenici od petog do osmog razreda sudjelovali su u projektu obilježavanja Svjetskog dana pisanja pisama.

Svjetski dan pisanja pisama obilježava se 11.5. svake godine.

Ciljevi ovoga projekta su poticanje učenika na pisanu komunikaciju te povezivanje i stavaranje novih prijateljstava.

Učenici su se stvaralački izražavali prema vlastitome interesu potaknuti ciljem

upoznavanja svojega sugovornika.

U projektu su sudjelovale učiteljice Gordana Kolarik Turniški sa svojim učenicima koji su pisali pisma na hrvatskom jeziku.

Učiteljica Dubravka Zebec, koja je sudjelovala u projektu pisanja pisama na engleskom jeziku.

Učiteljice Marina Brdarić i Mirta Nikšić, koje su sudjelovale u projektu pisanja pisama na njemačkom jeziku.

Učenici naše škole pisali su pisma učenicima iz OŠ Budrovci, a oni su njima odgovorili na njihova pisma.

Projekt traje još uvijek i učenici se i dalje dopisuju.

Što smo saznali?

Nešto iz područja filatelije:

OSNOVE FILATELIJE

Filatelija (filos - prijatelj, atelia - oslobođeno plaćanja - jer se na frankirano pismo ne plaća nikakva druga pristojba) je naziv za ljubav prema poštanskim markama, njihovo sakupljanje i proučavanje također sakupljanje omotnica, žigova i drugog poštanskog materijala.Svaki filatelist prema svojim željama može odabrati temu ili više njih koje mu najviše odgovaraju. Svaka poštanska marka ima svoju vrijednost, bila ona s pečatom (poništena) ili bez pečata (neponištena).  (Wikipedija)

Svaki sakupljač poštanskih markica može se odlučiti na koji način će skupljati I stvarati svoju zbirku markica. Može se odlučiti prema temama : (umjetnost, flora, fauna, promet, svemir, glazba, sport, junaci animiranih filmova...).

Naravno možemo skupljati na svoj jedinstveni način.

Saznali smo kada je izdana prva poštanska marka:

PRVA POŠTANSKA MARKA

Prva poštanska marka na svijetu, glasoviti "Penny Black", u prometu se pojavila 6. svibnja 1840., a njezin idejni tvorac bio je Rowland Hill. Na prvoj poštanskoj marki otisnut je lik engleske kraljice Viktorije i vrijednost od jednog pennija.Ukupno je izdano 68.000.000 maraka. (Jurica Miletić Izvor: Filatelija.net)

Još nas je zanimalo koja je najveća marka na svijetu?

NAJVEĆA POŠTANSKA MARKA NA SVIJETU Nijemac Johann Enschede tiskao je novu najveću poštansku marku na svijetu. Marka je službeno predstavljena 8. studenog 2007. godine. Dugačka je 60 cm, a visoka 49.3 cm. Na dan predstavljanja marka je službeno ušla u Guinnessovu knjigu rekorda kao najveća ikada tiskana poštanka marka.

KADA SE U HRVATSKOJ POJAVILA PRVA POŠTANSKA MARKA? 1850. godine! Samo 10 godina nakon pojave prve na svijetu. Tada je Hrvatska bila u sastavu Austri-Ugarske. Prva hrvatska poštanska marka tiskana je 1918. godine nakon odcjepljenja od Austro-Ugarske. Poštanske marke Republike Hrvatske počinju se izdavati 1991. godine. Poštanska marka „Zračna pošta Zagreb – Dubrovnik“ izdana je 9. rujna 1991. godine te taj dan Hrvatska pošta slavi kao Dan marke.

Što smo zaključili?

Zanimljivo je da su učenici rekli da im se sviđa pisanje pisama, zanimljivo im je ići u poštanski ured. Nekima je bilo drago što su morali kupiti poštansku markicu i što su dobili jednu od njihovog prijatelja koji im je napisao pismo. Neki učenici skupljaju poštasnke markice, a neki sui h počeli sakupljati nakon ove aktivnosti.

Evo nekoliko fotografija tog zanimljivog projekta

Priredila Mirta Nikšić