XVIII Smotra Slovenčina moja, Josipovac Punitovački, 11. 11. 2023
Autor: Zrinka Pajeska, 13. 11. 2023.

Literarna, recitatorska i dramska smotra Slovenčina moja, održana je ove subote u Domu kulture Matice slovačke Josipovac u organizaciji Slovačkog centra za kulturu Našice, Osnovne škola Josip Kozarac Josipovac Punitovački i Matice slovačke Josipovac Punitovački, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, Ureda za iseljene Slovake Bratislava i Saveza Slovaka Našice.

U programu ovogodišnje smotre sudjelovalo je sedamdesetak učenika iz škola u kojima se održava nastava Slovačkog jezika i kulture: OŠ kralja Tomislava Našice, PŠ Markovac Našički, OŠ Julija Benešića Ilok, OŠ Josipa Kozarca Lipovljani, OŠ Ivana Brníka Slováka Jelisavac, OŠ Višnjevac i naša škola, koja je bila i domaćin Smotre - OŠ Josip Kozarac Josipovac Punitovački te PŠ Jurjevac Punitovački.

Program su, poput pravih profesionalaca, vodili učenici 8.b razreda Emilio Kanisek i Veronika Paranos. Na početku programa, uvažene goste i sve prisutne pozdravila je ravnateljica naše škole, Sanja Kanisek Kuric. Prisutnima su se obratili: zastupnik za slovačku i češku nacionalnu manjinu u Hrvatskom saboru, Vladimir Bilek, predsjednik Saveza Slovaka u RH, Mirko Vavra, a prigodnim riječima prisutnima se obratila i veleposlanica Slovačke republike u Hrvatskoj, Hana Kováčová, koja je Smotru i otvorila.

Nakon toga, održana je promocija dviju publikacija. Ravnateljica SKC Našice, Sandra Kralj Vukšić predstavila je Godišnjak SKC Našice za 2022. godinu, a kustosica SKC Našice, Tatjana Seničanin predstavila je zbirku učeničkih radova Kvapky XVIII te pročitala imena svih učenika koji su u protekloj školskoj godini postigli iznimne rezultate, u brojnim literarnim i likovnim natječajima u sklopu nastave Slovačkog jezika i kulture.

Zatim je uslijedio program učenika iz navedenih škola i bio je to doista pravi blagdan slovačke riječi. Program su svojim umjetničkim interpretacijama obogatili i gosti iz Kovačice u Srbiji, Matej i Milan Hrk, učenici 1. razreda tamošnje gimnazije.

Učenici naše škole su se predstavili s dva igrokaza i tri recitacije.

Mia Majdiš, učenica 2. razreda PŠ Jurejvac Punitovački recitirala je pjesmu Márie Haštove - Rozhovor, učenica 6. razreda, Petra Smješka predstavila se pjesmom Jána Navrátila, Materinská reč, a pjesmu Martina Braxatorisa Sládkoviča Ja som šuhaj interpretirali su učenici 5. razreda: Peter Kukučka, Evija Majdiš i Naomi Kristek.

U igrokazu Milana Rúfusa Červená čiapočka, predstavili su se učenici 4. razreda: Lana Kvasnovski, Stela Gavljak i Pavo Kanisek. Učenici 7. razreda: Lea Drga, Lana Drga, Melina Kuric, Matea Kanisek, Lucija Drga, Danijel Hmura, Manuela Hmura i učenici 8. razreda: Emilio Kanisek, Veronika Paranos i Gabriela Kanisek izvrsno su odigrali svoje uloge u igrokazu učiteljice Boženke Dasović, Šípková Ruženka o akej ste nečítali.

Nakon fotografiranja i zajedničkog ručka u holu škole, gosti su obišli novouređene prostore naše škole i bili oduševljeni viđenim. Gostujući učenici su izjavili kako je ovo najbolja škola u kojoj su bili i kako bi vrlo rado ponovno došli u posjet 😊