OŠ „Josip Kozarac“, Josipovac Punitovački postat će središte Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske ukupne vrijednosti 21 milijun kuna
Autor: Darko Ocvirk, 28. 7. 2022.

U petak, 22. srpnja 2022. godine potpisani su Ugovori o financiranju projekata iz Programa „Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva“, u okviru kojeg je Osječko-baranjskoj županiji, kao nositelju, odobren projekt uspostave „Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske“, u Josipovcu Punitovačkom.

U sklopu projekta će se izvesti opsežni građevinski radovi u školama u Josipovcu i Punitovcima, koji uključuju ugradnju zvjezdarnice, planetarija i senzomotoričke sobe. Također ćemo opremiti laboratorij, STEM učionicu, radionicu, informatičku učionicu i prateće prostore. Radi se suvremeno opremljenim prostorima u kojima će se kroz projekt održavati raznovrsne edukacije za odgojno-obrazovne djelatnike, a kroz brojne aktivnosti za učenike ćemo jačati njihove STEM kompetencije, kao i učeničke vještine u području IKT-a, poduzetništva i aktivnog građanstva. Snažan naglasak je na aktivnostima za djecu koja pokazuju interes za znanstvena područja, u čemu će pomoći i testiranje na darovitost svih učenika 4. razreda u Županiji, koje ćemo provesti u sklopu projekta.

Ukupna vrijednost projekta je 21.020.771,60 kuna, a osim naše škole, partneri u provedbi su: Virovitičko-podravska županija, Osnovna škola Josipa Kozaraca, Slatina, Osnovna škola Suhopolje, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Poduzetnički inkubator BIOS Osijek, Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, Vitensenteset Innlandet Gjøvik, Norveška te Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj „CEDRA“ Split. Ovaj projekt financirat će se iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora i Kraljevine Norveške, a vrijeme provedbe je od srpnja 2022. godine do travnja 2024. godine.