Smotra Slovenčina moja (Slovački lidrano)
Autor: Zrinka Pajeska, 17. 11. 2022.

Nakon dvije godine stanke, uzrokovanih pandemijom Covid-19, u Jelisavcu  je u organizaciji SKC Našice i OŠ Ivana Brnjika Slovaka, 12. studenoga 2022. održana 27. po redu Smotra dječjeg stvaralaštva Slovenčina moja.

U programu Smotre sudjelovale su škole u kojima učenici uče Slovački jezik i kulturu prema modelu C: OŠ kralja Tomislava Našice, PŠ Markovac Našički, OŠ Ivana Brnjika Slovaka Jelisavac, OŠ „Josip Kozarac“ Josipovac Punitovački s PŠ Jurjevac Punitovački, OŠ Julija Benešića Ilok, OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica, OŠ Josipa Kozarca Lipovljani te OŠ Banova Jaruga.

Naši su učenici dostojno  predstavili našu školu i možemo na njih biti ponosni.

Učenica 3. razreda Lana Kvasnovski predstavila se recitacijom K.Bendove, Bola raz jedna trieda.

Učenice PŠ Jurjevac, Mia MajdišEvija Majdiš recitirale su pjesmu R. Dobiáša Domov

Petra Smješka, učenica 5. razreda recitirala je pjesmu M. R. Martakove Žltá jeseň

Interpretacijom pjesme Ranená breza predstavio se učenik Emilio Kanisek.

Posljednja točka u predstavljanju naše škole bila je igrokaz Soľ nad euro (modernizirana priča, inspirirana motivima poznate slovačke narodne priče Soľ nad zlato).

Učenici: Melina Kuric, Matea Kanisek, Emilio Kanisek, Veronika Paranos, Lana Molnar, Tia Paola Kuric, Ela BrajkovićTea Kanisek odlično su odigrali svoje uloge, a kraj igrokaza je gledateljima bio posebno atraktivan, jer su učenici na heligonkama vrlo lijepo odsvirali slovačku narodnu pjesmu Krčmárik maličký. Pjesmu na heligonkama je s učenicima uvježbao gospodin Mirko Kukučka te mu i ovim putem želimo zahvaliti.

Cijeli je program bio izuzetno zanimljiv, raznolik i bogat, evidentno je kako su i učenici i njihovi učitelji uložili puno truda i rada, kako bi Smotra bila na tako visokoj razini.

Na kraju programa svim školama su dodijeljenje Zahvalnice za sudjelovanje.

Predstavljena je i najnovija zbirka učeničkih radova – Kvapky XVII. U ovoj zbirci se nalaze literarni i likovni radovi učenika svih škola, sudionika Smotre.

Želimo zahvaliti i čestitati domaćinu ovogodišnje Smotre OŠ „Ivan Brnjik Slovak“ iz Jelisavca. Domaćin 28. Smotre Slovenčina moja iduće godine bit će naša škola, OŠ „Josip Kozarac“ Josipovac Punitovački te se nadamo kako ćemo opravdati ukazano povjerenje.

Učiteljica slovačkog jezika Boženka Dasović